ANA SAYFA

Somali'deki yaralanan 35 kişi, Ambulans uçakla Türkiye'ye getirildi

GÜNCELLENME TARİHİ : 17/10/2017

WhatsApp Image 2017-10-16 at 22.38.25.jpeg

Somali’de meydana gelen patlama sebebi ile yaralanan Somalili 35 yaralı, tedavi görmek üzere refakatçileri ile birlikte Türkiye’ye getirildi.

Menfur  terör hadisesinden hemen sonra Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile acil tıbbi yardım yapılması kararlaştırılmış bu amaçla Başbakanlıkça askeri uçak tahsis edilmiştir. 

Ankara’da bulunan kamu hastanelerimizden yaklaşık 10 ton ilaç ve tıbbi malzeme toplanılarak Ankara Etimesgut Havalimanı’nda 15.10.2017 tarihinde uçağa yüklenmiş ve içerisinde uzman doktorlar da bulunan 33 kişilik sağlık ekibiyle birlikte Somali’nin başkenti Mogadişu’ya gönderilmiştir. 

Yine Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Sağlık Bakanımız Uz. Dr. Ahmet Demircan ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarımız Prof. Dr. Eyüp Gümüş de Mogadişu’ya giderek inceleme ve temaslarda bulundular.

Giden ekipten bazı personel Mogadişu’da hizmet veren Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi’nde kalarak yaralıların tedavisini sağlayacak. Giden ekipçe belirlenen 35 yaralı ise aynı askeri uçakla ülkemizde tedavi edilmesi amacıyla Ankara’ya getirildi.

Yaralılardan 22'si Polatlı Devlet Hastanesi’nde, 11'i Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 2'si ise eski adıyla Gülhane Askeri Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Yaralıların sevki için, 11’i doktorlu olmak üzere toplam 34 ambulans ekibi, bunun dışında 15 UMKE personeli, 5 UMKE aracı, 2 çoklu ambulans ve 2 ODD ekibi görevlendirildi. Refakatçiler için ayrıca servis araçları ayarlandı. Beklenen yaralı sayısının artması durumunda 13 ambulans ekibi ihtiyaç olması halinde kullanılmak üzere bekletilmiştir. Ayrıca havaalanından planlanan hastanelere nakil sırasında oluşabilecek acil durumlar için güzergah üzerindeki en yakın hastane olan Yenimahalle Eğitim Araştırma Hastanesi bilgilendirilmiştir.Yaralı refakatçileri için 200 kişilik kumanya ve soğuk, sıcak içecek tedarik edilmiştir. 

Ülkemize getirilen yaralılara acil şifalar diliyoruz.